top of page

perkusistka, kompozytorka 

Perkusistka Dorota Piotrowska pochodzi z Lubina i od 2018 roku mieszka na stałe w Polsce. Na nowojorskiej scenie jazzowej spędziła 8 lat. Jej zespół jest żywą mieszanką muzyków łącząca neo-bop i wpływy muzyki latynoskiej z odniesieniem do tańca i literatury.

     

Dorota rozpoczęła przygodę z muzyką od gry na pianinie w wieku siedmiu lat. Wolność, jaką przynosi gra na perkusji, odkryła dopiero gdy znajomy z liceum zaprosił ją na jam session swojego zespołu. Pamięta, że siedziała w kącie, gdy kolega wręczył jej pałeczki i w żartach zażądał, aby zagrała. „Myślałam, że oszalał, ale gdy usiadłam za perkusją, odkryłam coś nowego. Odkryłam swój wewnętrzny głos. To było coś naturalnego, a ja miałam do powiedzenia coś zupełnie innego, niż wtedy, gdy grałam na fortepianie. Doznałam nawrócenia” – mówi Dorota. Dorota studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 2006 roku uzyskała stopień licencjata Filologii Romańskiej. Studia te dały jej umiejętność opowiadania historii.

Jeszcze w trakcie studiów, Dorota grała i koncertowała z kubańskim zespołem Omni Con Ire, łącząc naukę z grą na instrumencie. Po ukończeniu studiów zdecydowała, że będzie podążać za swoją pasją do jazzu i wstąpiła do Conservatorium van Amsterdam, gdzie poznała muzykę Ralpha Petersona. Jego charyzma i ogromna wiedza prosto z kolebki jazzu zainspirowała ją do przeprowadzki do Groningen w Holandii, aby studiować pod jego okiem. Peterson wkrótce stał się jej muzycznym i życiowym mentorem. Tygodniowa wycieczka do Nowego Jorku zaowocowała dołączeniem przez Dorotę do programu wymiany na Long Island University, a później przeniosła się do The New School for Jazz and Contemporary Music, gdzie w 2012 roku zdobyła wykształcenie jazzowe ze specjalizacją w grze na perkusji.

 

Zainteresowanie Doroty sprawami międzynarodowymi skłoniło ją do kontynuowania studiów magisterskich w zakresie stosunków międzynarodowych, które zdobyła w 2015 roku w Colin Powell School for Civic and Global Leadership w Nowym Jorku. Jeszcze w trakcie nauki odbyła staż w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych (misje pokojowe w Afryce Zachodniej) i nadal łączy muzykę z pracą na rzecz poprawy jakości powietrza na świecie dla organizacji Air Quality Asia. W 2016 roku założyła także własny program edukacyjny w Polsce, stając się dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów New York Jazz Masters.

 

W trakcie studiów Piotrowska zdobywała cenne doświadczenie sceniczne. Podczas pobytu w Amsterdamie koncertowała ze światowej sławy trębaczką Saskią Laroo; była także uczennicą perkusisty Nasheeta Waitsa, którego wiara w jej talent zainspirowała ją do poświęcenia się karierze jazzowej i poszukiwania możliwości nauki w USA. Od chwili, gdy w 2010 roku przyjechała do Nowego Jorku, Piotrowska grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe Sanders i The Curtis Brothers. Brała również udział w klinikach prowadzonych przez Jeremy’ego Pelta, kolejnego z jej mentorów, a także wystąpiła w Iridium, Smalls, Zinc Bar i słynnym Lenox Lounge w Harlemie.

         

W 2015 roku Dorota nawiązała współpracę z polską legendą muzyki soulowej Ewą Urygą. W 2019 zespół wraz z Zaccaiem i Luques'em Curtis nagrał koncert na żywo, który został wydany rok później pod tytułem "Mahalia Jackson in Memoriam" . Od tego czasu zagrali m.in. na Komeda Jazz Festival, Jazz Od Nowa Festival, w Filharmonii Kaliskiej i Śląskiej.

         

W styczniu 2018 roku Dorota przeniosła się na stałe do Polski. Kilka miesięcy później rozpoczęła współpracę z duńską wokalistką Cæcilie Norby i European Sisters in Jazz. W czerwcu 2018 roku zespół  złożony z samych kobiet w składzie Cæcilie Norby - wokal, Nicole Johänntgen - saksofon, Hildegøn Oiseth - trąbka, Rita Marcotulli - fortepian, Lise Wulf - kontrabas i gościnnie Marylin Mazur - instrumenty perkusyjne, nagrał płytę zatytułowaną "Sisters in Jazz" dla niemieckiej wytwórni ACT. Producentem płyty jest Siggi Loch. Album został wydany w styczniu 2019 roku.
         

Muzyka Doroty jest wyrazem jej życiowych doświadczeń. Jej rodzice są lekarzami, ale ona wybrała dla siebie drogę muzyka. Jak twierdzi artystka, muzyka również leczy ludzi. Częściowo dorastała na wsi, otoczona muzyką ludową. Jej pierwsza nauczycielka francuskiego zapoznała ją z piosenką francuską: „wiele zawdzięczam Pani Kujawiakowskiej, która nauczyła mnie marzyć i mieć w sobie pierwiastek szaleńca który wierzy, że marzenia są realne, że mogą się spełnić. Miała 60 lat, ale miała o wiele bardziej otwarty umysł niż ja w wieku lat 16. Zainspirowała mnie do życia po swojemu, a miłość i wsparcie mojej mamy dały mi resztę.” Studia u boku takich mistrzów perkusji, jak Kenny Washington, Ralph Peterson, Gregory Hutchinson i Nasheet Waits pomogły jej odnaleźć nowe ścieżki umożliwiające opowiadanie swojej historii we współpracy z choreografami.

"Kiedy myślę o nowej generacji perkusistów ta młoda dama zdecydowanie jest częścią tej grupy. Odkąd po raz pierwszy spotkałem Dorotę, jej poziom gry wzrósł tak bardzo. Dorota staje się siłą na scenie jazzowej w Nowym Jorku i zyskuje szacunek starszych perkusistów. Łącząc Tony’ego, Elvina i siebie, jest orzeźwiająca w swoim podejściu. Wiem, że będzie kontynuować swój rozwój w Nowym Jorku."

Gregory Hutchinson

​​

Wybrane koncerty:

Carnegie Hall, New York 

​Avery Fisher Hall Lincoln Center, New York

​Iridium Jazz Club, New York

​Marians Jazz Room, Bern, Switzerland

​Women In Jazz Festival, Halle, Germany
Amersfoort Jazz Festival, Amersfoort, Netherlands
Bern Jazz Festival, Bern, Switzerland
O'Holender Festival, Warsaw, Poland
Darpana Academy of Performing Arts, Ahmedabad, India
Casa del Jazz, Rome, Italy
Winter Jazz Fest, New York

Jazz nad Odra, Wroclaw, Poland
Saskia Laroo Europe and India tours

Warsztaty:

Jazz For Peace, Gonsalves Mension, Goa, Indie, 2010
Jackie Robinson School, About The Swing Program, Nowy Jork (Jeremy Pelt), 2012

Jazz Standard, Nowy Jork (Jeremy Pelt), 2012

The Harriet Tubman School, About The Swing Program, New York (Lauren Sevian), 2014

Seria warsztatów z cyklu "Historia jazzu w Polsce" sposorowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Nowy Jork, 2014

Endorsements: SAKAE DRUMS, JAPAN
Dorota Piotrowska is endorsed by Sakae Drums, handcrafted in Osaka, Japan. 
  • facebook-square
  • twitter-bird2-square
  • youtube-square
  • linkedin-square
bottom of page